
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 12.95 mm |
| Width | 7.6 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 20 |
| Height | 2.4 mm |
| Packaging | Tube |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Non-Inverting |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Weight | 0.801 g |
| Number of Elements | 1 |
| Output Current | 24 mA |
| Number of Circuits | 8 |
| Operating Supply Voltage | 3.6 V |
| Output Type | 3-State |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 5 months ago) |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 8 |
| Turn-On Delay Time | 8.4 ns |
| Propagation Delay | 10.5 ns |
| Max Supply Current | 10 µA |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Logic Function | Inverting, Transceiver |
| Number of Bits per Element | 8 |
| Direction(Counting Sequence) | Bidirectional |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 5 months ago) |
| Number of Output Lines | 8 |
| Number of Input Lines | 8 |
Stock: 83
Distributors
pcbx
Unit Price$0.72583
Ext.Price$0.72583
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.72583 | $0.72583 |
| 10 | $0.52322 | $5.23220 |
| 25 | $0.40010 | $10.00250 |
| 50 | $0.38422 | $19.21100 |
| 100 | $0.36897 | $36.89700 |
| 300 | $0.35433 | $106.29900 |
| 500 | $0.34026 | $170.13000 |
